Partnerek
Vuelta Sportegyesület
A Vuelta Sportegyesület a Safe4Cycle2 projekt vezető partnere, a program koordinátora. A Vuelta Sportiroda több mint egy évtizede dolgozik azon, hogy minél több gyermek számára elérhető legyen egy szakmailag megfelelően megalapozott, a résztvevők számára játékos tanulást biztosító kerékpáros közlekedésbiztonsági oktatási program. BringaAkadémia programunkba a legjobb tudásunkat és széleskörű tapasztalatainkat építettük be a fenti cél érdekében.
A BringaAkadémia program keretében
- kerékpáros rendezvényeket szervezünk (iskolákban, sportnapokon, céges családi rendezvényeken, nyári táborokban, stb.);
- iskolai oktatást (szakköröket, tanórai oktatást, KRESZ-napot, stb.) szervezünk;
- akkreditált pedagógus-továbbképzéseket (BringaAkadémia képzés és Kerékpáros vándortábor-vezető pedagógus-továbbképzés), továbbá az érdeklődők számára BringaAkadémia oktatói tanfolyamokat szervezünk;
- tananyagfejlesztéssel foglalkozunk;
- kerékpáros szemléletformáló kampányokat tervezünk és bonyolítunk;
- nemzetközi projektek keretében igyekszünk tudásunkat fejleszteni, és minél több jó gyakorlatot megismerni saját programunk fejlesztése érdekében;
- lobbitevékenységünkkel igyekszünk elérni, hogy minél több gyermek szerezze meg a biztonságos kerékpáros közlekedéshez szükséges ismereteket.
Minden esetben az a célunk, hogy a résztvevők játékos tanulás mellett a lehető legtöbb ismeretet, képességet tudják elsajátítani adott keretek között.
Részletek a BringaAkadémia weboldalán: https://www.bringaakademia.hu/.
Mariborska kolesarska mreža (Szlovénia)
A Mariborska kolesarska mreža (Maribor Cycling Network) egy, a városi kerékpározás fejlesztéséért dolgozó, önkéntes alapon működő maribori nonprofit civil szervezet. A fő cél, amiért dolgozik az 1994 óta létező szervezet, hogy a közlekedés környezetbarátabb legyen.
Szlovéniai partnerünk fő tevékenységei a következők: a kerékpározás népszerűsítése, érdekvédelem, lobbitevékenység, kutatás és oktatás. Az utóbbi területen a MKM különböző workshopok szervezésében jeleskedik, illetve előadásokat tartanak közlekedésbiztonság, fenntartható mobilitás, illetve kerékpárszervizelés témákban.
Az MKM a koordinátora az első szlovéniai mobilitási központnak, amely Mariborban található, és amelynek fő feladata a fenntartható mobilitás fejlesztése Mariborban és vonzáskörzetében. Számos, a helyi közösségeket megszólító programot szervez az MKM a mobilitási központ keretei között, például a Bike Kuhna (csináld magad bringaszerviz, "bike kitchen"), az Infoshop (infópont a fenntartható mobilitásról és a zöld turizmusról), egyéni mobilitási tanácsadás, zöld járművek tesztje, vagy a bringatároló üzemeltetése a vasútállomás előtt. Bár nonprofit szervezetről van szó, néhány forprofit tevékenysége is van az MKM-nek: kerékpárkölcsönzés, kerékpárüzlet üzemeltetése, kerékpárszerviz, szervezett kerékpártúrák, mobilitási tervek készítése, jegyek árusítása a helyi közösségi közlekedésre.
Az MKM aktív szerepet játszik fenntarható mobilitással, környezetvédelemmel kapcsolatos és kulturális rendezvények szervezésében, ahogy a maribori Európai Mobilitási Hét szervezésében is.
A kerékpáros oktatást tekintve az MKM különböző tréningeket, workshopokat szervez, illetve együttműködik az általános iskolákkal és a helyi közlekedésbiztonsági tanáccsal a évi rendes kerékpáros vizsgák idején, továbbá a középiskolákkal és az egyetemmel is azzal, hogy gyakornoki, önkéntesi lehetőségeket kínál a szervezetnél. Az MKM testvérszervezetei több más szlovéniai városban (Ljubljana, Ptuj, Koper) hasonló célokért dolgoznak.
Marosszéki Közösségi Alapítvánnyal (Fundația Comunitară Mureș, Románia)
Romániai partnerünkkel, a Marosszéki Közösségi Alapítvánnyal (Fundația Comunitară Mureș) 2015 óta dolgozunk együtt különböző kerékpáros oktatási projekteken. Marosvásárhelyen, illetve Maros megyében, majd Románia több más megyéjében is a kerékpáros oktatás a BringaAkadémiával együttműködve indult el, az utóbbi öt évben pedig túl vagyunk egy Erasmus+ projekten (Safe4Cycle), segítettük az alapítvány munkáját egy Heineken által támogatott közösségi projektben, és a Közlekedő kisokos munkafüzet is lefordításra került román nyelvre.
A 2011-ben létrehozott alapítvány legfőbb célja a helyi civil szervezetek és kezdeményezések támogatása, fundraising események szervezése, illetve helyi források felkutatása, gyűjtése különböző helyi projektek számára. Ezek között a célok között az egyik legfontosabb a marosvásárhelyi kerékpáros közlekedés feltételeinek megteremtése, illetve egy helyi fenntartható mobilitási terv kidolgozásának előmozdítása. Ennek keretében minden évben három nagy kerékpáros rendezvényt szervez a Marosszéki Közösségi Alapítvány: áprilisban és szeptemberben a helyi Critical Masst, illetve a SkirtBike nevű megmozdulást. Az Európai Mobilitási Hét keretében Közlekedési kígyó játékot (Traffic Snake Game), kerékpáros reggelit szerveznek, sétálóutcákat alakítanak ki, parkolóhelyeket szüntetnek meg ideiglenesen. A BringaAkadémia szakmai segítségével létrehozták a VeloAkadémiát, egy 14-18 éveseket célzó kerékpáros oktatási programot, mellyel a város összes középiskolájába eljutottak, több erdélyi város és más romániai városok civil szervezetei képviselőinek tartottak képzéseket.
The Bikeability Trust (Egyesült Királyság)
Egyesült Királyság-beli partnerünk, a Bikeability Trust legfontosabb feladata a kerékpáros oktatás - és azon belül is elsősorban a gyerekek oktatásának - elősegítése.
A Bikeability Trust irányítja, fejleszti és promotálja a Bikeability programot, amely az Egyesült Királyság hivatalosan elfogadott kerékpáros oktatási programja. A program a kerékpározáshoz szükséges gyakorlati ismeretek megszerzését célozza, nagyrészt valós forgalmi körülmények között, annak érdekében, hogy mindenki a kellő képesség birtokában, magabiztosan ülhessen kerékpárra, bármilyen céllal és bármilyen bringával teszi is ezt. A Bikeability egy államilag elismert, professzionális gyakorlati tréning tehát, amely a kerékpáros készségek fejlesztését célozza. A Bikeability Trust ennek az országos szintű programnak a szakmai és pénzügyi koordinátora, ebben a szerepkörben pedig támogatja a helyi instruktorokat, felügyeli az általuk végzett munkát, illetve részt vesz a Bikeability programhoz kapcsolódó anyagok, illetve az egyes szintek elvégzéséért járó oklevelek, kitűzők terjesztésében.
Az angol modell, amelyben egy független szervezet a szakmai koordinátora az országban nemzeti sztenderdek alapján folytatott kerékpáros oktatásnak, amelyhez a szükséges forrásokat az állam biztosítja (évente a negyedik osztályos tanulók fele, 400 000 gyerek vesz részt kerékpáros oktatásban), követendő példa lehet Magyarországon is. A hivatalosan elfogadott rendszerben a kerékpáros oktatás három szintjét különböztetik meg, az alábbiak szerint.
Bikeability 1:
- Felkészülés a kerékpározásra
- Kerékpár ellenőrzése indulás előtt
Elindulás, tekerés, lassítás, megállás - Hátranézés, egykezes irányítás, kanyarodás, sebesség megválasztása
- Mindez forgalomtól elzárt területen, jellemzően az általános iskolák udvarán történik
- A teljesítését követően lehet továbblépni a Bikeability 2 szintre
Bikeability 2:
- Gyakorlás alacsony forgalmú utakon, valós forgalmi körülmények között (irányonként egysávos utak, egyszerű kereszteződések)
- A cél a korábban tanultak begyakorlása, illetve a felkészülés az forgalmasabb utakra, összetettebb forgalmi helyzetekre
- Biztonságos és felelős kerékpározás
- Veszélyhelyzetek felismerése és kezelése
- Elindulás-megállás az utcán
- Megfelelő pozíció kiválasztása az úttesten
- Együtt közlekedés más úthasználókkal
- A közúti jelzések felismerése és figyelembe vétele
- Forgalmi helyzetek megoldása a csomópontokban
- A teljesítését követően lehet továbblépni a Bikeability 3 szintre
Bikeability 3:
- Gyakorlás forgalmas utakon, valós forgalmi körülmények között
- Útvonal megtervezése
- Kerékpározás bárhol, ahol szabad
- Megfelelő pozíció kiválasztása az úttesten
- Együtt közlekedés más úthasználókkal - többi közlekedő sajátosságainak figyelembe vétele (pl. holtterek)
- Álló kocsisor megelőzése
- Kerékpáros infrastruktúra és többsávos utak használata